Οι μυστικοί πράκτορες της Α΄

Οι μαθητές της Α΄ τάξης, συμμετέχοντας στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Esero Greece και συγκεκριμένα στη θεματική Climate Detectives Kids, “διερεύνησαν” θέματα που τους αφορούν και σχετίζονται με το περιβάλλον. Αρχικά, «Οι μυστικοί πράκτορες» μετατράπηκαν σε  “Μικροί Μετεωρολόγοι” και  αξιοποιώντας όλα τα εφόδια που διαθέτει το σχολείο μας, εκ των οποίων τα περισσότερα είναι δωρεά από το Μαζί για το Παιδί, ερεύνησαν θέματα σχετικά με τα καιρικά φαινόμενα. Συγκεκριμένα, κατέγραφαν καθημερινά σε ημερολόγιο τον καιρό και τη θερμοκρασία, μέσω του μετεωρολογικού σταθμού που διαθέτει το σχολείο μας. Στη συνέχεια έμαθαν τις ονομασίες των καιρικών φαινομένων στα Αγγλικά και κατασκεύασαν τα σύμβολα του καιρού και έφτιαξαν τον δικό τους μετεωρολογικό χάρτη με σκοπό να συνθέσουν ένα δελτίο καιρού. Με χαρά υποδεχθήκαμε τους υπεύθυνους από τα Καιρικά Νέα Θράκης που μας ενημέρωσαν για τα καιρικά φαινόμενα και τον τρόπο που προβλέπουν τον καιρό. Η θεματική μας έληξε προγραμματίζοντας οι μαθητές  τον «ποντικό της τάξης» ώστε να αποφύγει την κακοκαιρία και να φτάσει στον ήλιο. Στη συνέχεια του προγράμματος, «Οι μυστικοί πράκτορες» ανακάλυψαν τον “Κύκλο του Νερού” μέσα από βιωματικές δραστηριότητες. Στο τέλος του προγράμματος, οι μαθητές χάρισαν τη φωνή τους σε μία σταγόνα και δημιούργησαν την “Ιστορία της κυρίας Σταγόνας”.