“Παγκόσμια Ημέρα κατά του Παιδικού Καρκίνου”

Το Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ιάσμου, σήμερα 15 Φεβρουαρίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά του Παιδικού Καρκίνου, συμμετείχε στη Δράση «Απλώνω Ευτυχία- Δυναμώνω τη ΦΛΟΓΑ της Καρδιάς». Η δράση οργανώθηκε αρχικά από την εκπαιδευτικό Γεωργία Σολωμού στην Κύπρο και τη φετινή χρονιά έχει ξεπεράσει τις 600 συμμετοχές σχολείων σε όλη την Ελλάδα. Με τη δράση αυτή ευελπιστούμε να διδάξουμε στην πράξη τις αξίες του εθελοντισμού στα παιδιά και να «απλώσουμε ευτυχία» στα παιδιά που νοσούν από καρκίνο στην Ελλάδα, στηρίζοντας το έργο της Φλόγας. Ο Σύλλογος Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Φλόγα», συμπαραστέκεται στις οικογένειες και αγωνίζεται για την καλύτερη ιατρική, ψυχική και κοινωνική φροντίδα των παιδιών που νοσούν από καρκίνο. Συγκεκριμένα, αφού συζητάμε με τα παιδιά τι μας κάνει ευτυχισμένους, αποτυπώσαμε σ’ ένα μπλουζάκι τι είναι ευτυχία για τον καθένα μας και για τι νιώθουμε ευγνωμοσύνη. Τέλος, θέλοντας να «απλώσουμε ευτυχία» και στα παιδιά – ήρωες που σαν ήρωες παλεύουν καθημερινά με τη νόσο, απλώσαμε στο σχολείο τη «μπουγάδα» της Ευτυχίας.