Με αξιοσημείωτη επιτυχία, ολοκληρώθηκε το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Το οικολογικό αποτύπωμα απορριμμάτων του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Ιάσμου» στο πλαίσιο του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων της Γ΄ τάξης. Το πρόγραμμα αυτό είχε ως σκοπό την ενδυνάμωση της σωστής διαχείρισης απορριμμάτων, την προαγωγή της ανακύκλωσης και την ενθάρρυνση της επαναχρησιμοποίησης υλικών. Αρχικά, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το οικολογικό αποτύπωμα και τις μεθόδους μείωσής του, συγκέντρωσαν τα απορρίμματα από τους χώρους του σχολείου, τα ταξινόμησαν και τα ζύγισαν, καταγράφοντας τα στοιχεία σε ηλεκτρονικά φύλλα εργασίας. Στη συνέχεια, ενημερώθηκαν για την ανακύκλωση, εξοικειώθηκαν με τους κάδους ανακύκλωσης και δημιούργησαν τους δικούς τους κάδους ανακύκλωσης. Εν κατακλείδι, μέσω της κατασκευής διαφόρων αντικειμένων από ανακυκλώσιμα υλικά, οι μαθητές/τριες ανέπτυξαν οικολογική συνείδηση, ενστερνίστηκαν φιλοπεριβαλλοντικές στάσεις και πρωτοβουλίες για την προώθηση της ανακύκλωσης.